TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı kapsamında Eşme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan "Eşme Bilim Şenliği" adlı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Bu sene Türkiye genelinde TÜBİTAK tarafından kabul edilen 47 projeden biri olan "Eşme Bilim Şenliği" Projesi, TÜBİTAK 4007 kapsamında Uşak ilinde hazırlanan ve kabul edilen ilk proje oldu.

Eşme Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ile Uşak Üniversitesinden birçok akademisyenin ve diğer okullarda görev yapan alanında uzman öğretmenlerin yer aldığı bu proje Eşme Belediyesi tarafından da desteklenmektedir.Proje Ekim ayında Eşme Kapalı Pazar yerinde gerçekleşecek.

TÜBİTAK 4007; bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergiler, gözlem,sahne şovları, gösteriler, atölye / laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, konferanslar vb. etkinlikleri içeriyor.Bu etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmeleri, merak duygusu, araştırma, sorgulama, inceleme ve öğrenme isteklerinin artmasına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Bu yıl Uşak’ta ilk defa uygulanacak olan “Eşme Bilim Şenliği”ne Eşme ilçe merkezinde ve köylerinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin katılımlarıyla atölye çalışmaları yapılacak. Bu çalışmalarla öğrencilere bilim sevgisi kazandırmak amaçlanıyor.Bilim şenliğinin süreceği 4 gün boyunca 11-14 yaş grubu öğrencilerinin hazır bulunuşluk düzeyleri de göz önünde bulundurularak deneyler, bilim gösterileri,eğlence bilim temelli oyunlar,akıl oyunu uygulamaları ve robotik etkinlikler yapılacak.Sonrasında aynı yerleşkede Planetaryum gösterisi için sinema saatleri yapılacak. Öğrencilerle "Gökyüzü gözlem" seansları düzenlenecektir. 15-18 yaş grubu öğrencilerimiz için Uşak Üniversitesi akademisyenlerinin katılımıyla 2 konferans gerçekleştirilecektir.

Eşme Kaymakamı Ozan GAZEL "Eşme Bilim Şenliği; Bilimin Işığı Eşme’yi Aydınlatıyor" adlı etkinliğin 4 gün süreceğini belirterek, projede emeği geçen idareci,öğretmen ve kamu kuruluşlarına teşekkür etti.